Економія - можливість зменшити споживання електроенергії навіть до 50%.
Постійне подорожчання енергоносіїв - не єдиний привід для економії.
Планові або раптові відключення електроенергії мають для нашої техніки сумні наслідки. Від раптових відключень електроенергії з домашніх побутових приладів найбільше страждатимуть холодильники, пральні машини, пристрої що мають програмне керування, комп’ютери та інші.
Найбільшими споживачами електрики є прилади швидкого приготування їжі, а також праска і пральна машина. Досить неекономними є електричні прилади швидкого приготування їжі. Приміром, електрочайник витрачає 2-3 кіловати електроенергії за годину роботи. Тому не варто набирати цілий чайник води заради маленького горнятка кави. Сучасні електродуховки мають функцію економії електроенергії, тобто вбудовані термодатчики, які фіксують температуру всередині техніки і можуть вимикати джерело нагрівання, якщо є достатня температура для оптимального приготування.
Європейські виробники намагаються вдосконалювати свої прилади, роблячи їх більш енергоощадними. Вони відповідно маркують техніку – присвоюють їй певний клас. Чим він вищий, тим енергоощадливіший прилад. Найекономніша техніка може мати позначку А, А+,А++. Позначка В і нижче свідчить про підвищені енерговитрати.
Важливим фактором є також економія на освітлювальних приладах. Витрати на освітлення квартир і будинків у нічний період доби а особливо взимку, коли світловий день короткий, досить вагомі. А в одній кімнаті може бути до десятка джерел освітлення. Саме тому великої популярності набувають світлодіодні стрічки та лампи. Порівняно зі звичайними лампами розжарювання світлодіоди не нагріваються та не нагрівають простір навколо себе і в той же час споживають лише 12/24 Вт замість 60/120, є довговічними, безпечними і дозволяють мати найоптимальніший рівень освітлення при значній економії енергоресурсів. Загалом же, застосовуючи елементарні методи економії, можна зменшити споживання електроенергії на 30, а то й на 50%.
Декілька простих практичних порад для економії електроенергії
За статистикою, близько 30% електроенергії витрачається на освітлення порожніх приміщень. Тому завжди вимикайте за собою світло, переміщуючись квартирою.
Гладка біла стінка відражає 80 відсотків променів, що дозволяє економити на освітленні. Для порівняння: зелена — 15%, темна — 9%.
Енергоощадні світлодіодні лампи окупляться дуже швидко, адже така лампа на 12Вт дає стільки ж світла, скільки звичайна лампочка на 60 Вт.
Встановіть світлорегулятори. Це допоможе змінювати ступінь освітленості приміщення залежно від потреби.
Режим очікування їсть енергію! Вам потрібно знати, що прилади, залишені в режимі очікування, продовжують споживати енергію. Тому візьміть собі за звичку вимикати з розетки комп’ютер, телевізор та інші електроприлади.
Комп’ютери— це найбільші «трудівники» сучасних квартир чи на роботі. Тому під час перерви у роботі переводьте їх у режим сну. “Приспаний” комп'ютер споживає у десять разів менше електроенергії.
Використовуйте побутову техніку класу А, А+, А++.
Повністю завантажуйте пральну машинку, щоб не використовувати енергію даремно. Але і перевантажувати теж не варто - результатом буде перевитрата електроенергії.
Знайдіть для холодильника прохолодне місце. Не варто встановлювати холодильник біля батареї. Найкраще ставити його біля зовнішньої стіни, але не впритул до неї.
Вчасно розморожуйте холодильник. Лід є додатковою теплоізоляцією, він змушує техніку працювати на повну силу.
Обирайте електроплити зі склокерамічною або індукційною панеллю. Вони знижують втрати тепла під час приготування їжі, а отже, допомагають споживати менше електрики.
Готуйте на слабкому вогні.
Почистіть накип у чайнику. Накип у 30 разів гірше проводить тепло.
Використовуйте залишкове тепло електроприладів. Праска навіть у вимкненому стані може ще кілька хвилин продовжувати свою роботу.
Частіше міняйте пилозбірник у пилососі. Переповнений мішок або контейнер «їсть» на 40% більше електроенергії, ніж порожній.
Приклад споживання електроенергії побутовими приладами
Для кращого розуміння тонкощів професії електрик Мирогощанський аграрний коледж запрошує на навчання молодих, перспективних людей, які мають бажання навчитися та розвивати галузь енергетики України.
Статтю підготував викладач електротехнічних дисциплін Мирогощанського аграрного коледжу Стребчук В.А.